Zuid-Korea profiteert van sterke groei in aantal cruisepassagiers

Recordgroei in cruiseverkeer
Zuid-Korea maakt momenteel een sterke groei door in het aantal cruisebezoekers. Volgens het ministerie van Oceanen en Visserij wordt verwacht dat in 2026 meer dan 1,8 miljoen passagiers en 952 scheepsbezoeken worden gerealiseerd. Dit betekent bijna een verdubbeling ten opzichte van het voorgaande jaar.
In 2025 ontving het land iets meer dan 1 miljoen passagiers en 588 aanlopen. Ter vergelijking: in 2019 waren dat nog slechts 260.000 reizigers en 154 schepen. De groei van de afgelopen jaren is dus aanzienlijk.
Invloed van K-pop en geopolitiek
De toename in populariteit van Zuid-Korea als cruisebestemming komt onder andere door de wereldwijde aantrekkingskracht van K-pop en de bredere Koreaanse cultuur. Deze zogeheten ‘K-wave’ trekt steeds meer internationale bezoekers aan.
Daarnaast spelen geopolitieke ontwikkelingen een rol. Spanningen tussen China en Japan hebben ertoe geleid dat verschillende cruisemaatschappijen hun routes aanpassen en vaker kiezen voor Zuid-Koreaanse havens.
Investeringen in infrastructuur
Om de groei aan te kunnen, investeert de overheid in verbeteringen van havens en regelgeving. Een belangrijk punt van aandacht was de immigratieprocedure, die volgens rederijen te omslachtig was.
Daarom is een nieuw systeem ingevoerd waarbij passagiers al aan boord van het schip worden gecontroleerd. Ook zijn regels versoepeld, zodat schepen zonder extra toestemming meerdere Koreaanse havens kunnen aandoen.
Belangrijke cruisehavens
De grootste havens in Zuid-Korea zijn Jeju en Busan. In 2025 ontvingen deze havens respectievelijk 322 en 208 schepen. Beide locaties spelen een centrale rol in het groeiende cruiseverkeer.
In Busan wordt momenteel gewerkt aan een uitbreiding van de cruiseterminal, die nog dit jaar gereed moet zijn. Daarnaast wordt getest met langere openingstijden van terminals, zodat schepen ook ’s nachts kunnen blijven liggen.
Voor de toekomst staat ook de bouw van een nieuwe cruiseterminal met drie verdiepingen in Busan op de planning, met een oplevering rond 2030.
Meer bestemmingen en spreiding
Om het aanbod te verbreden, heeft Zuid-Korea onlangs twee nieuwe cruisebestemmingen toegevoegd: Masan en Saemangeum. In totaal zijn er nu negen havens beschikbaar voor cruiseschepen.
De overheid wil voorkomen dat schepen slechts één haven bezoeken, zoals Busan of Jeju. Door meer bestemmingen aan te bieden, moet de economische impact beter worden verdeeld over het land.
Ook wordt ingezet op het aantrekken van kleinere expeditie- en luxeschepen, die makkelijker meerdere havens kunnen aandoen en een andere doelgroep aanspreken.
Toekomst als regionaal knooppunt
Op dit moment komt een groot deel van de cruisepassagiers uit China, wat de sector kwetsbaar maakt voor politieke spanningen. Daarom wil Zuid-Korea nieuwe markten aanboren en het aantal herkomstlanden uitbreiden.
De ambitie is om het land in de komende jaren te ontwikkelen tot een belangrijk cruiseknooppunt in Azië, waarbij schepen niet alleen aanleggen, maar ook vertrekken vanuit Zuid-Koreaanse havens.







Reactie